Koronavirüsten Nasıl Korunabiliriz? Ne Yapmamız Lazım!

Son Dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA, 11 Mart 2020 Saat 00:45’de Sağlık Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında Avrupa’dan gelen bir Türk Vatandaşında koronavirüs tespit edildiğini açıkladı. Hasta ve hasta yakınlarının karantina altında olduğunun bilgisini verdi. Sağlık Bakanı, hastanın hangi şehirde, hangi hastanede ve kaç yaşında olduğunu açıklamadı.  Doç.Dr.Asuman İnan şu önerilerde bulundu. Maske virüse yakalan-ma-mak için […]

 Koronavirüsten Nasıl Korunabiliriz? Ne Yapmamız Lazım!

11.03.2020 - 3:12

Güncelleme : 11.03.2020 - 3:14

Son Dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA, 11 Mart 2020 Saat 00:45’de Sağlık Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında Avrupa’dan gelen bir Türk Vatandaşında koronavirüs tespit edildiğini açıkladı. Hasta ve hasta yakınlarının karantina altında olduğunun bilgisini verdi. Sağlık Bakanı, hastanın hangi şehirde, hangi hastanede ve kaç yaşında olduğunu açıklamadı. 

Doç.Dr.Asuman İnan şu önerilerde bulundu.

Maske virüse yakalan-ma-mak için çözüm değil.
El Hijyenine dikkat edilmeli,
El sıkışmaktan, yanak öperek selamlaşmaktan kaçının,
Kolonya kullanın,
El dezenfektanı kullanın,
Toplu ortama girmekten kaçının
Bağışıklığınızı yükseltin,
Düzenli uyuyun, mevsime uygun meyve sebze yiyin önerilerinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Tevfik ÖZLÜ ise şu değerlendirmelerde bulundu.

İşte O Değerlendirmeler :

Sağlık Bakanlığı hazırlıklarını tamamladı. Ben şu anda Türkiye Sağlık Sisteminin bu virüsle mücadele etmek için hazır olduğunu düşünüyorum. Öncelikle sağlık çalışanlarımız bu konuda farkındalığı artmış durumda, bilgi düzeyleri artmış durumda. Konuyla ilgili rehberlerimiz hazırlandı, güncellendi. Eylem planlarımız oluşturuldu. Herkesin görev ve sorumlulukları tanımlandı. Hafif vakaların, ağır vakaların nasıl tedavi edileceği algoritmaları çıkarıldı. Herşey bence bu virüsle mücadele etmek için hazır.

Türkiye bu süreyi iyi değerlendirdi. Bu aşamada zaman kazanmanın çok faydası oldu diye düşünüyorum.zaman kazanmanın bişr faydası da şu : Kış mevsimini atlatıyoruz artık mart ayı içerisindeyiz. Bu virüs corona ailesine mensup. Bu virüslerde aynı grip virüsleri gibi daha çok kış sezonunda hastalık yaparlar ve baharın, yazın gelmesiyle birlikte de coronovirüsler daha önce bildiğimiz coronavirüsler bulaştırıcılıklarını, salgın özelliklerini kaybederler dolayısıyla bu yeni koronavirüsünde bu süre içerisinde bulaştırıcılık özelliği azalacağını , salgını yani kendini sınırlayacağını umuyoruz. böyle bir umudumuz, beklentimiz var.


Bu hastalığın Türkiye’ye girişini engelleyerek, geciktirerek böyle bir zaman kazanmış oldu. bunun da son derece önemli olduğunu düşünüyorum.

Şimdi bu aşamada yapılması gerekenler biraz farklı. Bugün artık Türkiye’de vaka tespiti yapıldı ama bu tabi bir salgın başladığı anlamına gelmez. Sonuçta bu Avrupa’dan gelen temaslı bir kişi yani hastalığı dışardan almış Türkiye’ye getirmiş ama bu etrafına bulaştırmış olabilir ve onlar zaten izole edilmiş durumdalar. Onlar takip edilecek onlarda bir hastalık olup olmadığı görülecek ama onların dışında başka örneklerde olabilir. muhtemelen başka ülkeden hastalığı Türkiye’ye getirmiş olabilir.

Bu aşamadan sonra ne yapabiliriz:

Türkiye’de bu hastalığın azalmasını, yayılmasını engellemek, hastalarımıza tanı koyup tedavi etmek olacaktır. Bunu da başarıyla yapabileceğimizi düşünüyorum ben. Sağlık Bakanımız da ifade etti. Virüs ne kadar güçlü olursa olsun biz aldığımız tedbirlerle bu virüsten daha güçlüyüz. Bende bun inanıyorum.

Bunu toplum olarak aşabiliriz.

Sağlık Bakanlığımızın aldığı tedbirler var lakin toplum olarak herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor. Bu hastalık genel olarak hafif seyreden bir hastalık.
Hastalığın %80’i evinde kendiliğinden bunu atlatıyor ama %20 kadarı da hastanede yatış ve tedavi gerekiyor.Yine hastaneye başvuranların büyük kısmı hastanede iyileşiyorlar, şifa ile evlerine gidiyorlar. ölüm oranı %2 civarında.

“Dolayısıyla korkmaya panik yapmaya gerek yok.”

Prof.Dr. Tevfik ÖZLÜ

50 yaş ve üzerinde olanlar dikkat etmeli.

Sağlık Personeli Analiz – Rıza CENGİZ

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın